Türkler'in yoğun olarak yaşadığı Platania (Germe) Mahallesi adanın 'lezzet üssü' durumunda. Hem deniz ürünlerinin hem de sebzelerin yoğun olarak tüketildiği bir mutfağa sahip olan İstanköy'ün bütün önemli aşçıbaşıları Türkler.


Sırası ve lokantalarına verdikleri adla saymak gerekirse; Şerif, Arap (+30-22420 28442) ve Ali isimli üç usta, gerçekten de hem adaların hem de Anadolu'nun lezzetini İstanköy'de yaşatıyorlar.


Lokantaların önündeki tabelalarda, Adana Kebabı, Sucukaki Zmirnika (İzmir Sucuğu) gibi isimlere her zaman rastlamak mümkün. Burada en sık rastlanan yemek Kabak Çiçeği Dolması. Kabak çiçeğinin yanı sıra, kırmızı etli biberi keçi peyniri ile birlikte fırınlayarak sunuyorlar.


İstanköy'e özgü Kırmızı Domates reçelini almak, taze süt ile yapılmış dondurma çeşitlerinden tatmak istiyorsanız, yine Platania (Germe) meydanındaki Mazlum bey'in pastanesine uğramanız gerekli. Mazlum bey'in pastaları ve yine adaya özgü tatlıları mükemmel.
Arap Memiş'in Restorantı

Mazlum bey'in Pastanesi


Ali Usta'nın Restorantı

Şerif Usta'nın RestorantıGerme Meydanı'nın Genel Görünüşü (Sağ yol Asklepion'a, sol yol Germe Camisi ve Osmanlı Çeşmesine çıkmaktadır.)


Akşam yemeği için adadaki en iyi restoranlardan biri Petrino Taverna. Sahibi güleç yüzlü Mihailis'in eski bir Türk evini restore ederek yarattığı restoranın bahçesi de çok güzel. Hoş bir müzik eşliğinde Grek salatası (Beyaz peynirli çoban salata), sarmısaklı karides ve ızgara somon yiyebilirsiniz. Yunan şarapları pek favorim değil ama Myhtos birası fena değil (+30-22420 27251 www.petrino.kosweb.com).


Salaş ama yemekleri güzel bir balıkçı istiyorsanız sahilde Averof Caddesi'ndeki Nick the Fisherman'a gidin (+30-22420 23098).Denize girmek ve çılgın pilaj partileri için Pasalimanı'nda (Kumburnu) bulunan Tarzan Plajını öneririm. Plajı ve restorantı Melek teyze ve iki oğlu Mazlum ile İbrahim (Tarzan) işletmekteler. Akşamları yapılan köpük ve karpuz partilerine katılmayı öneririm.

Tarzan Beach; 2 Sokratous Str, +30-22420 21 898.