İstanköy limanının tam orta yerinde, Yedi Efendi mezarlığının karşısında ve liman çevresindeki mahalleler Tabahna Mahallesi olarak adlandırılmıştı. Limanın sağ tarafındaki mahalleler Rumeli Mahhellesi olarak adlandırılmıştı. Bu mahallelerde, 1850 Yunan isyanı sırasında Tesalia, Larisa, Trikale, Kalambaka, Lamia ve Makedonya bölgesinden gelen Türkler yerleşmiştir. Deniz kıyısında toplam 50 hane idi. Halk arasında Muhacirler Mescidi olarak bilinen küçük bir mecidleri bulunmaktaydı.
 
Üçüncü büyük mahalle, Yedi Eendi Mezarlığının sol tarafında bulunan Bozok Mahallesi idi. Mahallede surların dışında ve genellikle alt tabaka Türklerin ikâmet ettiği bir yerdi. Mahallenin içinde akan bir pınarı olduğu ve bol söğütlerinden dolayı Soğuk Söğüt de denmekteydi.
 
Rumeli Mahallesinin arkasında Kumburnu Mahallesi bulunmaktaydı.
 
Limanın üstünde önce Ortaköy Mahallesi (Bu mahallede halen ayakta olan Atik Camisi bulunmaktadır), sonra Helvacılar Mahallesi (Sanatkarlar sokağı), daha yukarıda Saray Mahallesi, tekrar limana doğru inişte sırasıyla Yenikapı Mahallesi, Aspa Mahallesi, Maraş Kapı Mahallesi, Yahudi Çarşısı, Havra Sokağı, surların dışında Handaka Mahallesi, Hacıpaşa Mahallesi, Narenç bahçeleri bulunmaktaydı.
 
Şehire yakın bir diğer kasaba da Kabapınar’dır.
 
 
 
 

Kaynak: Mazlum Payzanoğlu.