Benedetto Bordone


Benedetto Bordone (1460- 1531) Padova’da doğmuş, gravürcü ve oymacı olarak Venedik’de çalışmış ve aynı zamanda astronomi ve coğrafya eğitimi almışdır. 78 harita ve gravürden oluşan, “Libro di B.Bordone nel qual si ragionale tuttle I’ Isole del mondo” isimli kitabını 1528’de Venedik’de yayınlamışdır. 1532, 1534, 1537 ve 1547 yıllarında diğer baskıları yapılmışdır. Kitap ana olarak mitlere odaklanmışdır.


“Book of the Word’s Islands”

Venedik, 1528.


 “Kalenin yakınlarında çok sayıda değirmen ve mermerden yapılmış çok güzel sarnıçlar vardır. Buradaki sayısız bahçeden gelen kuşların bitmeyen ötüşlerini dinleyebilirsiniz. Eğer bunu demeye hakkım olsaydı, Burada (insanlar değil de) tanrılar yaşasaydı onlar da mutlu olurlardı.

Ana kent olan Arangia adanın doğusunda bulunmaktadır. Özellikle de sıcak olduğunda iğrenç ve kötü bir koku veren bir kaynak vardır ve bu da hoş olmayan bir atmosfer oluşturur.

Surlarla korunan şehirde harika binalar bulunmaktadır ve etrafta güzel bahçeler ve tanrısal Hippocrates’e ait bir çok antikalar bulunmaktadır. Şehrin yanında kışları suları bol olan ancak yazları kuruyan Lampifia denilen bir bataklık bulunmaktadır.

Plato’nun kızı olan Pamphili ipeği örmeyi keşfedecek kadar zeki olan ilk insandır. Meşhur Coan kumaşları bu malzemeden[1] yapılır.

Güneye doğru gidildikçe ada daha da dağlık bir hal alır. Çevresi 70 mil olup Rodos’un 80 mil doğusunda, Girit’in 150 mil kuzeyinde ve 10’uncu paraleldeki Delos’un doğu rüzgarından 130 mil uzaktadır. En uzun gün 14 buçuk saattir...”[1] Büyük Yunan filozofu Aristo “Hayvanlar Tarihi” kitabında şöyle der: “Bu hayvanlardan ve kozalardan bazı kadınlar çözümleme yaparak bunu örmüşlerdir. İlk örme yapan kadın Kos’tan Plateous’un kızı Pamphili’dir.. Romalılar döneminde ipek endüstrisi adanın en önemli kaynaklarından biri olmuştur.