André Thevet 


André Thevet (1502-1590) bir Fransız keşiş, tarihçi ve Fransa Kralı’nın evrenbilimcisidir. 1549’da Kral Francis I ve Henry II’in emriyle Kudüs’e seyahat sırasında Ege adalarını ziyaret etmiştir. Bu seyahatin meyvesi olarak, Kraliyet imtiyazı ile 1554 yılında “ Cosmographie du Levat” isimli kitabını yayınlamıştır. İstanköy adasının haritasının da bulunduğu “Cosmographie Universelle” eserini 1575 yılında yayınlamıştır.


“Cosmographie Universelle”

Paris, 1575.


 “Çok şükür bu adada korunacak yer bulabildik. Yaklaşık gece 11 gibi demir attık ve birkaç gün burada kalarak maceralı gezimizin ardından bir miktar dinlendik ve gemimizin bakımını yaptık.

Adaya Kos yada Meropis deniliyor ve bu ismin Kral Meropas yada onun kızından ötürü verildiği söyleniyor. Burada yaşayan yerli halkın büyük bir kısmı bize bu ismin adanın güney kısmında bulunan ve zirvesinde çınar ağaçları ve servilerin yetiştiği dağın adından geldiğini söylediler. Adanın şu anki adı Lango ve doğu kıyısından Küçük Asya’da bulunan Karia’ya uzaklığı en fazla 4 fersah.

Adanın belirli bazı bölümleri son derece dağlık olmasına rağmen dağlar arasına köyler ve Pally (Pili) ve Cachienie (Antimachia) gibi ve dağın tepesine de Cheo (Dikeos) kaleleri inşa edilmiş ve denizcilere göre halen sağlam olan bu kale artık terk edilmiş. Bu dağın eteklerinde Sofodine nehrine akan birkaç kaynak ve pınar var. Kuzeye bakan güzel bir vadide iki vadi arasında ve kalenin yakınında suyu bol olan eskilerin Nikaste (Likastos) dedikleri şimdilerde Apodimie olarak adlandırılan bir pınar var. Bu kaynaktan gelen su kalenin etrafındaki bir çok değirmeni çalıştırmakta kullanılır. İnsan gökyüzünün altında buradan daha güzel bir yer olamayacağı fikrine kapılabilir. Burası için “içinde sizi ötüşleri ile rahatlanan her türlü kuşun bulunduğu bir dünya cenneti” diyebiliriz.

En önemli şehir olan Arangie yeterince büyük ve güzel olup adanın doğu kısmındaki limanın yanına inşa edilmiştir. Adını adadan alan Kos antik şehri daha güneyde Apodamine nehrinin kenarında kurulmuştur. Şimdi burası harabeler dışında bir şey olmadığı için hayvanlar için bir barınak gibidir…“