Ludwig Ross


Ludwig Ross, Alman Üniversite profesörü ve arkeologdur. Peloponnese (1833), Ege (1835) ve Atina (1836) bölgelerindeki antikaları denetlemekle görevlendirilmişdi. Oniki adalara adanan çalışmalarının son 11 bölümü “Reisen auf den grieschischen Inseln des agaischen Meeres” adı ile 1852 yılında yayınlandı.


“Trip to the Greek islands...”

Stuttgart, 1840-1852.


 “Kos’a demir attığımızda tarih 12 Ağustos (31 Temmuz) 1841.

Modern Kos şehri antik şehrin büyük bir bölümüne kurulmuş. Kuzey doğu kısmında Rodos Şövalyeleri tarafından eski yapay limanın kumlu zemini üzerine yapılmış dikdörtgen şeklinde büyük bir kale var. Kalenin denize bakan yönü antik iskele üzerine inşa edilmiş. Bu nedenle Kos şehri limansız kalmış ve açıkta demirlemek de yaklaşan gemiler için uygun değil. Güçlü kuzey rüzgarı estiğinde, gemilerin Alikarnassos limanına sığınmaları gerekmekte.

Hemen dibindeki dar bir hendeğin üzerindeki kaleye döndüğümüzde gölgesinde Hippocrates’in boş zamanlarını geçirdiği söylenen meşhur çınar ağacını görebiliyoruz.

Genelde şehir meyveli ağaçlar, çınar, palmiye ve incir ağaçları ile dolu bahçelerle çevrilmiş ve adeta büyük bir ormanın ortasına yerleştirilmiş gibi duruyor… Adanın nüfusu yaklaşık 6,500 kişi ve bunların çoğunluğu Rum. Adada beş köy var: Antimachia, Pyli yada Peli, Asfendiou, Kefalos (ve beşinci bir köy). Ada kalede yaşayan Bey tarafından yönetilmekte. Kağıt üzerinde kalede 300 kadar asker var ancak hiçbir zaman bu rakama ulaşılamamış. Kos’un en önemli ürünleri üzüm, limon, incir ve harika kavunlarıdır. Üzümün büyük bir kısmı Mısır’a ihraç edilir. Dün bile üzümle dolu bir gemi İskenderiye’ye doğru yola çıktı.

İçme suyu yeterince iyi ve bol. Su bir buçuk saat uzaklıkta bulunan ve yerli halkın Vourina adını verdiği zengin bir kaynaktan geliyor. Aldığımız bilgilere göre adanın maden kaynakları da zenginmiş. “Kokkinonero” kaynağının suyu da ekşimsi tadı ve diüretik etkileri ile son derece meşhur.

Adanın güney kıyısında da ılık sulu kaynaklar var bu da Nisyros’un volkanik yapısından kaynaklanıyor...”