John Mandeville


John Mandeville, İngiliz yazar, şövalye ve tıp profesörü. 1322 yılında Levant ve dünyanın diğer yerlerini gezmek için yola çıktı. “Mandeville’nin Gezileri” isimli kitabı ilk defa 1357 yılında Fransızca olarak yayınlandı, daha sonra ise hemen hemen tüm Avrupa dillerine çevrildi. 1371 yılında Lieges’te ölen Mandeville’nin kitabı yüzyıllar boyu batıdaki en popüler okuma kitaplarından biri oldu ve günümüzde de ortaçağ kültürünün sanat eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir.


“The voyage and travayle”

Londra, 1887.


 “Daha sonra Hippocrates tarafından yönetilen Lango’ya geçtik. Bazıları Hippocrates’in kızının halen adada yaşadığını ve 100 fit uzunluğunda bir yılan dönüştüğünü söylüyor. Onu hiç görmedim, ancak adalılar onun adanın kızı olduğunu söylüyorlar.

Kız eski bir kalede yaşar ve büyülenmiştir. Yılda üç kez bir ejderhaya dönüşür ancak herhangi bir zarar vermez. Cesur bir şövalye adaya gelip onu dudağından öperse büyünün bozulacağına inanıyorlar. Kız tekrar normal haline dönecek ve  bu şövalye ile evlenecektir.

Onların dedikleri gibi kısa bir süre önce Rodos’tan cesur bir şövalye geldi. Büyüyü bozmak için ejderhayı dudağından öpmeye çalıştı. Ancak ejderha kafasını kaldırdığında şövalye gördüğü şeyden çok korktu ve geri döndü. Ejderha çok kızdı ve şövalyeyi kayalıklardan aşağı attı. Bu şekilde Rodoslu şövalyeyi öldürdü.

O zamandan beri ne zaman bir şövalye onun için gelse ölüyor. Onu dudağından öpecek kadar cesur olan şövalye ölmeyecek. Büyü derhal bozulacak, ejderha kadına dönüşecek, şövalye onunla evlenecek ve adaların hakimi olacak…”