Sieur de Stochove


Sieur de Stochove (1610-1679) bir flaman olup, İstanbul’daki Fransız konsolosluğu maiyetindendir. 1630 ile 1633 yılları arasında 20 yaşında iken, Ege’yi dolaşmışdır. Seyahatindeki izlenimlerini topladığı “Voyages d’ Italie et du Levant...” adlı eserini 1643 yılında kraliyet imtiyazı ile yayınlamışdır.


“Voyage d’Italie et du Levant”

Brüksel, 1643.


 “Günümüzde tüm köylerde Rumlar yaşarken şehir ve kale Türklerin elindedir. Deniz tarafında limana çok yakın bir yerde kale ve fazla yüksek olmayan ve koruması güç surlar içersindeki şehir yer almaktadır. Kalenin etrafında bir hendek vardır ve bir çok kale kule ile korunan dayanıklı duvarları ele geçirilmesini engeller. 1603 yılında Malta ve Naples’ten gelen kadırgaların saldırılarına karşı koymuş ve bir çok başarısız hücumdan sonra tekrar güçlendirilmiştir. Kalenin önünde portakal ve diğer yeşil ağaçların bulunduğu göze hoş görünen büyük ve güzel bir bahçe yer almaktadır.

Kalenin büyük kapısının üzerinde Kudüslü St John’un amblemi görülebilir ve şehirde bir çok evin cephesinde haçlar ve şövalye kolları yer almaktadır ve bu da adaya bir zamanlar Hıristiyanların hakim olduğunu gösterir.

Liman şehir ile kasaba arasında yer almaktadır. Daha önceleri iyi ve genişmiş ancak denizdeki gelgit girişe çok miktarda kum getirmiş ve şu anda sadece küçük gemiler giriş yapabiliyor. Bu nedenle kadırgalar ve büyük gemiler daha derin ve temiz suları ile demirlemek için daha uygun olan yakındaki diğer limana gitmek zorunda.

Rum Gligoran’dan ötürü bozulmaya uğramış gibi görünen ve “dileyenin isteklerini derhal veren” anlamına gelen Rumların “Gorgoepikoos[1]” dedikleri, Meryem Anaya adanmış bir kilise de bulunmaktadır. Adada bulunan bir alana Iraklis (Hercules)[2] denilmektedir ve bunun nedeni de bu kahramanın adayı ziyaret ettiğinde burada kaldığına inanılmasıdır.

Günümüzü portakal, limon ve dünyanın en güzel meyvelerini veren diğer ağaçlarla dolu bir bahçede geçirdik. Gece de ağaçların yaprakları ve güzel kokuları ile uykuların en güzelini yaşatan çiçeklerin altında uyuduk…”
[1] Şapel şehrin merkezindeki büyük arkeolojik parkta Messolongiou sokağında yer almaktadır. Kiliseden ilk defa 1693 yılında Kos Kutsal Şehrinin Kanununda bahsedilmektedir.


[2] Şehrin kuzeybatısına doğru bir yerleşim ve düzey yeri. Geleneklere göre bu alan Herkül’ün Kos’a gelişi yada antik çağlarda yerli halkın taptığı bu kahraman adına yapılan bir tapınakla ilgilidir.