Giuseppe Rosaccio


Giuseppe Rosaccio (1530-1620) “Viaggio da Venetia, a Costantinopoli per mare, e per terra... in Venetia, 1598” isimli kitabın yazarı ve Florantinalı evrenbilimci ve gravürcüdür. Kitapta, Kudüs’e seyahat etmek isteyenlere klavuzluk etmek amacıyla bir çok Ege adasının haritası bulunmaktadır. Rosaccio seyahati sırasında uğradığı tüm adaları; dağları, nehirleri, ürünleri ve yer adları ile birlikte anlatmışdır.


“Venedik’ten İstanbul’a Yolculuk”

Venedik, 1598.


 “Günümüzdekilerin Lango dedikleri yer Tıbbın ünlü prensi Hippocrates ve özgün ressam[1] Apellis’in vatanı olan Kos’tur.

Son derece verimli olan ve mükemmel şarap üretilen bu ada 1490 yılında çok büyük bir depremden zarar görmüş olup, depremde yıkılan bir çok binanın yanı sıra 5,000 kişi de ölmüştür.

Kuzey doğru geniş bir vadinin tam ortasında Apodimia olarak bilinen Nicasto pınarının çıktığı iki tepe bulunmaktadır. Yakınlarda bulunan Calip kalesi bir çok değirmen ve son derece güzel sarnıçlarla çevrilmiştir. Bunların etrafında bir çok güzel bina ve bir çok farklı meyve ve sebzenin yetiştiği ve bu nedenle verimli doğanın Arabistan’ın en sarhoş edici manzaralarını bir hediye olarak sunduğunu düşündüren verimli bahçeleri vardır.

Arangia olarak adlandırılan (ekşi portakal ağacı anlamına gelir) ana şehir adanın doğusunda yer almaktadır.”[1] Kökenleri Yunan şehirlerinde olduğu söylenen Helenistik çağın büyük ressamı. Strabo Apellis’in resimlerinin Kos Asclepieiou’yu dekore ettiği konusunda bizi bilgilendirir. Bunlardan en önemlisi Afrodit’i Kurtarmak’tır.