Jacob Ludwig Salomon Bartholdy

 

J.L.S. Bartholdy (1779-1825), Protestanlığı kabul etmiş bir musevi Alman diplomat ve koleksiyoncudur. Demokratik ideallere muhalif, Napolyon ve Metternich’in yakın arkadaşıydı. Viyana Kongresi’ne katıldı ve Roma’da Prusya temsilcisine hizmet etti. 1803 yılında Yunanistana seyahat etti. Gözlemlerini “Voyage en Gréce fait dans les années 1803 et 1804” (1807 yılında Fransızca tercümesi yapıldı) adıyla yayınladı.


“Trip to Grece during 1803-1804”

Paris, 1807.


 “Şehrin verandası anfi tiyatro gibi dairesel yapıdadır ve son derece romantiktir. Buradaki toprak canlı bir bitki örtüsüne sahiptir ve bu olağanüstü çınar ağacının yaşayabileceği tek yerdir. Gölgesi tüm pazara yayılmıştır ve dalları ormandaki ağaçlar kadar büyüktür.

Türkler yatay olarak uzayan ve kaleye yaklaşan dalları Fransızların bunları kullanarak kaleyi ele geçirebileceklerinden ötürü kesmişlerdir.

Ağacın birçok dalı antika mermer ve granit sütunlar üzerinde bulunmaktadır. Ağacın kabuğu sütunları sıkıca sarılmıştır. Ağacın çevresi 30 fittir. İnsanlar buraya bir kaynak getirerek ağacın su ihtiyacını da karşılamışlardır.

Xerxis muhtemelen bu çınar ağacından etkilenmiş ve bu ağaca hediyeler ve kurbanlar sunmuştur.”