Henry Baron de Beavaue


Henry Baron de Beavaue, Roma’da Lorraine’nin büyükelçisi olan bir Fransız asker, diplomat ve seyyahdır. 1604 yılında Ionian ve Ege adalarına seyahat etmiştir. Seyahatinde edindiği izlenimleri “Relation journaliere du voyage de Levant ...de son Altesse 1615”  adlı eserinde toplamışdır.


“Record of the Voyage to the East”

Nancy, 1615.


 “Şafakta bu adada yaşayan Türk’lerin verdiği isimle İstence adası karşıda göründü… Adanın eski adları Coo (Kos) ve Lango’dur. İki önemli kişi bu adada doğmuştur: Tıbbın babası kabul edilen Hippocrates ve meşhur eskiçağ ressamı Apellis…”

“Adada incir, limon ve portakal boldur ve çok güzel şaraplar üretilir. Denizin yakınında, güzel bir tepede güçlü kuleleri olan ve hendeklerle çevrili bir kale bulunmaktadır. Türkler bu kaleyi özellikle de şehre yağma için gelen Malta şövalyeleri tarafından işgal edilme tehlikesi ortaya çıktığından beri çok iyi savunmaktadır…

Bu yer Arabistan’daki  kadar güzel kokulu çiçeklerin ve farklı bitkilerin büyüdüğü bir çok güzel bahçe ile bezenmiştir…”

“Kale ve şehirden 15 mil uzakta adını adadan alan ve Harranges (Ekşi Portakal Ağacı) denilen başka bir kale daha bulunmaktadır.”