M.G.F.A Choiseul Gouffier


M.G.F.A Choiseul Gouffier (1752-1819), Fransız diplomat, arkeolog ve İstanbul Konsolosudur. 24 yaşında antik kalıntıların çizimlerini oluşturmak amacı ile, Ege Adalarını ve Küçük Asya’yı bir grup sanatçı eşliği ile ziyaret etti. Antik Yunan yerleşim yerlerini bir hac yolcuğu yaparcasına 10 ayda tamamladı. 1782 yılında, F. Kauffer ve J. Perrier gibi usta gravürcü ve ressamlar tarafından hazırlanmış mühteşem resimli ve bakır gravürlü anıtsal seyahat albümünü çıkardı. Gouffer’in kitabı 18. yy’da hazırlanan en güzel yayındı.


“Trip to Greece”

Paris 1872.


 “Patmos’tan ayrıldıktan sonra güçlü bir rüzgar bizi bir çok kayalık ve şeklinden ötürü son derece tehlikeli olan Gricou’ya sığınmak zorunda bıraktı.

Açık denize girmek için çalıştık ve çok şükür herhangi bir kaza olmadan Leros ve Kalymnos adalarını geçerek Kos’a vardık. Bu ada Yunanistan’ın modern politik tarihinde fazla bilinmemekle birlikte adada doğan kişilerle ünlenmiştir. Tüm zamanlarda yaşayan en büyük bilgelerden biri olan Hippocrates tıp bilimini kurmuş ve 3000 yıllık çalışma ve keşiflerin öncüsü kabul edilmiştir. Ayrıca değerini günümüzde maalesef bizim taktir edemediğimiz, ancak çağdaş yazarların kıymetini bildiği Apellis de bu adada doğmuştur.

Adada günümüzde özel bir herhangi bir şey olduğu söylenemez. Adanın ayakta kalmasını engelleyen bir şeyler var gibi. İklimin güzelliği, topraklarının verimliliği ve ürünlerdeki bolluk, Patmos ve Archipelagos’taki birkaç diğer kayalık dışında buraya özgü bir özellikdir. Doğa güzelliklerini tüm Yunanistan’a eşit olarak dağıtmamış gibi görünüyor.

Kos şehri sahile yakın bir yere kurulmuş, limanı güvenli ve tüm sahil mükemmel bir görüntü oluşturan limon ve portakal ağaçları ile kaplanmış. Bununla birlikte bu şehirdeki hiçbir şey verandası kadar güzel olamaz. Merkezde kendi ağırlığını artık zor taşıyan ve yerli halkın dua ettiği dev bir çınar ağacının altında, dalların tamamen kapladığı bir veranda bulunmaktadır. Bu adanın antik güzelliğinin kalıntıları olan harika mermer ve granit sütunlar, bu yaşlı ve saygı duyulan ağacı destekler. Suyu bol bir kaynak sıkça ziyaret edilen bu yerin güzelliğine güzellik katar ve insanlar buraya sıcak yaz günlerinde dinlenmek ve sohbet etmek için gelirler…”