Corneille Le Byrun


Corneille Le Byrun, 1652 yılında Hague’de doğmuş Hollandalı bir ressamdır. 1697 yılında yaklaşık 25 yıl sürecek doğu seyahatlerine başlamıştır. 1698 yılında, uzun seyahatinden elde ettiği izlenimlerini derlediği “Voyage au Levant...” isimli kitabını Fransızca ve Flaman dilinde yayınlamışdır. Kitap detaylı haritaları, Archipelago limanları ve şehirlerine ait  ilginç ve gerçekçi bilgileriyle önemli ve eşsiz bir yayındı.


“Trip to the Orient…”

Paris 1725.


 “Adanın başkenti Stanchio yada Longa olup, limon ve portakal ağaçları ile dolu ideal bir yerdir. Çok büyük miktarlarda üzüm ve Muscat şarabının üretildiği bağlar da vardır. Türk Muhafızlarının bulunduğu kale şehrin üzerinde denizin kıyısında olup günümüzde eskisi kadar güçlü ve güvenli değildir.

Adaya önceleri Kos denilmiş olup, tıbbın babası Hippocrates ve ünlü ressam Apellis’in doğduğu yerdir…”

“Ada uzun yıllar Cenevizlilerin yönetiminde kaldıktan sonra, Rodos’la birlikte Kudüslü Aziz John Şövalyelerinin eline geçmiştir. Bugün ada “Büyük Tanrıya” ait olmakla birlikte yaşayanların çoğu Rumdur.

Yerleşimciler oldukça meraklıdır ve özellikle de kadınlar yabancıları izlemek için bir araya gelirler. Onlar bize kısmen sinirlendirici bir biçimde Hıristiyan olup olmadığımızı sordular ve bizden evet cevabını alınca son derece memnun oldular. Bize nerden geldiğimizi ve nereye gittiğimizi ve işimizi sordular. Kudüs’e gittiğimizi öğrenince bize Hıristiyan dindarları gibi hayırlı yolculuklar dilediler ve bu bize derin bir ah çektirdi. Aynı şey şarap almak için bir evi ziyaret ettiğimizde de oldu. Ev Rum kadınları ile doluydu ve kalabalıktan dolayı dışarı çıkmakta zorlandık.”